Inred med juvelfärger

Visst är det något speciellt med ädelstenarnas färger; safir, rubin, smaragd, ametist, bärnsten med fler. Det är också så att dessa färger är det senaste inom inredning. Vi talar alltså om en trend som har växt sig allt starkare de senaste två åren. Vi ska alltså lämna det ljusa och skapa en egen liten mysgrotta. Sug på den karamellen.

Sen är det en annan femma om detta kan slå igenom hos gemene man där det länge varit grått, vitt och svart som varit allenarådande. Jag vurmar för mer färgstarka miljöer som ger mig energi och välmående. Det sakrala har aldrig haft någon plats i mitt hjärta.

Det är framförallt på sammet vi nu ser de djupa ädelstensfärgerna. Den smaragdgröna sammetssoffan har varit  i ropet ett  bra tag nu som jag skrivit om tidigare, se här: sammetssoffor

Två vackra sammetssoffor i smaragdgrönt. Den översta en  Chesterfield och här ovan en i Howardmodell som inte alls kommer till sin rätt med den gräsligt gröna tapeten.

Tjusig gardinuppsättning i smaragdgrön sammet. Det verkar som det varit något proffs i farten. Inte många skulle välja gröna gardiner när övrig inredning går i blått. Men det gör att gardinerna blir tongivande i rummet.

Safiren är den ädelsten jag tycker är allra vackrast och så här kan den se ut på tyger.

Sköna mörkblå sidengardiner.

Den här soffan är Ikeas rymliga Stockholm i mörkblå sammet till ett pris av ca 15 000 kr.

Här har man klämt in en skimrande safirblå sammetsgardin som faktiskt är den som gör bilden.

Så går jag vidare med rubinröda små läckerbitar.

Sammetsgardiner som ser ut hänga i en kafémiljö eller nåt dylikt.

Ett majestätiskt sovrum som har röda sammetsdraperier. Det funkar här men enligt mitt tycke kan för mycket rött bli aningens vulgo. 

Ytterligare ett ståtligt rum som inramas av rubinröda sammetsgardiner.

Ametisten har en färg som drar åt lavendel.

Underbart dimmig lila färg har Alma House fina Velvet superior sammet i 100% bomullssammet, finner du här :Amethyst Velvet superior  

Lila kan vara en svår färg inom inredning men inte skulle jag ha något emot denna fina soffa.

Bärnstenen har en varm gulbrun färg lite åt ochra gul. Gör sig så fint på sammet. Se här bara!

Härlig färgklick mot en grå vägg.

Mättade gula sammetsgardiner perfekt matchade med svart vit randigt. Så snyggt!

Det här en safir i en lite bränd aprikos färg, mycket ovanlig ädelsten och dyrbar!

Så här kan färgen översättas på sammetstyg.

Storslagen sammetsgardin i avundsvärd miljö.

Små karameller i form av kuddar.

Det här en synnerligen ovanlig färgsättning, men bara så vacker!

Blev du sugen på lite sammetslyx så titta in i Alma House webbshop här finner du alla juvelfärgerna här ovan, Velvet Superior är en högklassig bomullssammet med tungt fall. Satsa på  bomullssammet om du vill ha gardiner som håller. Finns här : Velvet superior

Annons
Detta inlägg publicerades i Blandat och annat och märktes , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s