Möblera för samtal

Det finns sannolikt fler än jag som känner en irritation över alla smartphones som numera är i fokus i alla möjliga sammanhang. Folk stirrar ner i sina telefoner vart man än går. Svårt att acceptera åtminstone för oss som inte är uppvuxna med en mobil i handen.
En iakttagelse i juli 2016 på en restaurang. Ett sällskap av ca 10 tjejer i 20-30 års åldern har samlats för att förmodligen ha en trevlig kväll tillsammans. Men kom det att bli så? Tveksamt när alla i stort sitter och blippar på sina mobiler helt borta från omvärlden. Sorgligt tycker jag men tjejerna tyckte kanske det räckte att sitta tillsammans.
 Telefonnoja eller inte så är det dags att möblera för pratstunder. Varför inte med rundabordssamtal. Runda bord inbjuder mer till samtal än rektangulära.  Här är några bilder från olika miljöer.

3d513967293be67d26ab63e4785f9a1d 6d1ca602d512c0365c8abc7dfa3ab37e 3eb09b4f5e197b889d7381de18e6ce5d 51afe0b31049c175b1e27ccadcf711ef

Ett  område som är mer problematiskt är vardagsrummet. Allt som oftast är vardagsrummen avlånga av nån anledning. De flesta anpassar säkert möbleringen efter TV:ns/ mediaenhetens placering, som kanske inte är det bästa för umgänge när Tv:n inte är på. Hur gör man det då för att lättare komma i samspråk med familj och vänner?  Först den optimala möbleringen för samtal som jag anser är två soffor placerade emot varandra utan Tv i synfältet.

idealiskt2

 

svart vit

Grå sammet chesterfield

beige countrystyle

Fåtöljer kan vara ett bättre alternativ än en soffa. De är lättare att flytta runt och kan enklare  riktas mot Tv:n.

fåtöljder för samspråk

fåtöljer 2

.…. eller både och.

grön sammet soffa

efc7b38c86a2a3a70c0387874514d0f7

Även om platt-Tv:n  är mer estetiskt tilltalande än den gamla tjocka Tv:n så kan man ändå tycka att det  är en ganska ful pjäs. I de flesta inredningsreportage är den oftast borttagen av den anledningen. Ett sätt att kringgå detta är att försöka gömma  eller snygga till den. Här kommer några förslag.

Photo-Frame-TV-Cover

inbyggd i skåp

skåp

Ett annat sätt är att rama in den som en tavla.

flat

inramad

Lyxigt

Så där ja, nu är det bara att förbereda sig för trevliga pratstunder.
Detta inlägg publicerades i Blandat och annat, Inredningstips. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s