Jag är mycket okunnig inom området konst och när det kommer till nutida konstnärer är kunskapsnivån i stort sett NOLL. Om jag skulle stöta på något jag tycker är snyggt eller annorlunda kanhända att jag lägger konstnärens namn på minnet.
Nuförtiden ingår även fotografi inom konstområdet, logiskt eftersom det inte fanns några kameror på DaVincis tid. En virtuos inom området är David La Chapelle som jag gillar för hans nästan absurda stil. I Wikipedia kan man läsa ( rakt översatt) ; David LaChapelle född 1963 är en amerikansk konst och reklamfotograf, musikvideo och filmregissör. Hans konst refererar ofta till konsthistorien och anses ibland innehålla sociala budskap. Han anses som omstörtande och hyperrealistisk konstnär.
La Chapelle är världsberömd och visar sin konst på gallerier runt om i världen. Jag tror ingen kan lämnas oberörd av han surrealistiska bilder. Ofta använder han sig av kända skådespelare vilket givetvis triggar nyfikenhet och ökar hans attraktionskraft. Kändisar står faktiskt i kö för att bli fotade av denna gossen Ruda inom fotokonsten. Här visar jag ett urval av hans bilder. Det är tillåtet att blunda om det blir för porrigt eller bara för mycket.
David La Chapelle himself.
Vad betyder detta? Kanske ett budskap som jag inte förstår, någon?
Tre nakna karlar i avancerat hopp. oj, oj, oj.
Provokativ- Drew Barrymore omgiven av grapefrukter.
Kvinnor kämpar med överdimensionerade korv och hamburgare, en spark åt snabbmatssamhället?
Pamela Anderson får färg i ett sk. tanroom. Tur att hon gjort sig av med de gräsliga överdimensionerade plastbrösten. Min tolkning är att Hollywood- livet är ett gigantiskt fejkande.
En oväntad normal bild, varken absurd eller knasig. Men jag kanske jag missar nåt. Det är i alla fall en förförisk Kate Perry i ett romantiskt sovrum.
Gulligt. Dolly Parton med stora nallebjörnar. Antagligen inte gulligt menat dock.
Märklig bild. Michael Jackson som ängel har besegrat en otäck djävul.
Det är väl inte första gången Nattvarden av Da Vinci blir travesterad. Inte med rappare och gangstertyper kanske.
Efter denna pärs gör jag ett tvärt kast över till inredning. En färg som jag upplever ofta återkommer i La Chapelles foton är knallskärt kanske för den kan anses provocerande eller vulgär. Det är inte ett förstaval för de flesta men det kan faktiskt vara både smakfull och funka som ögongodis.
Inte så illa va? Allting handlar om balans mellan färger, föremål och att VÅGA.